Hilari Klinton je u nekoliko navrata nedavno izjavila da se seća snajperske vatre i trčanja pognutih glava iz aviona u Bosni. Sve se ovo dogodilo pri njenoj poseti Bosni pre više od 10 godina na tuzlanskom aerodromu ili ipak nije? U borbi protiv Barak Obame za predsedničku kandidaturu Demokratske Stranke Hilari Klinton u poslednje vreme koristi mnogo fantazije. Srećom tu su i novinari da podsete kako su 'snajperska vatra' i 'trk do vozila' stvarno izgledali.
Yahoo je pristupio platformi OpenSocial koju je u oktobru prošle godine pokrenuo Google zajedno sa MySpace-om i nizom ostalih kompanija. Cilj platforme je lakše pravljenje aplikacija za community sajtove kao što su MySpace, LinkedIn i Hi5. Dakle, OpenSocial nije social networking sajt već skup API-a koji omogućuje programerima da aplikacije koje razviju rade ne samo na jednom već više social networking sajtova.
Ova vest predstavlja udarac Facebook-u koji je još pre nastanka OpenSocial incijative dozvolio razvoj aplikacija za Facebook od strane eksternih programera. Za razliku od OpenSocial-a, aplikacije za Facebook rade samo na Facebook-u i programirane su u FMBL-u (njihovoj verziji HTML-a). U međuvremenu postoje hiljade Facebook aplikacija (tzv. widgeta) koji su doprineli velikom rastu Facebook-a u poslednjih godinu dana.
Jim Denevan slika slobodnom rukom u pesku. Njegove slike u pesku se prostiru i čitavom plažom, a Jim radi na slikama i po 7 časova i pređe 50km. Dok crta, koristi samo jedan štap i ne služi se nikakvim sredstvima za merenje. Ova dela u pesku nažalost nisu trajna jer ih talasi odnose ubrzo po završetku.
Dodeljene su YouTube 2007 nagrade i to u 12 kategorija. Ovo je drugi put da YouTube korisnici biraju najbolje video klipove koji su tokom godine postavljeni na YouTube. U svakoj od kategorija bilo je šest nominovanim videa, a kategorije su: "adorable", music, sports, comedy, instructional, short film, inspirational, commentary, creative, politics, series, eyewitness.
Pobednik u kategoriji music je 25-godišnji Tay Zonday koji je postao prava internet super-zvezda zahvaljujući svom dubokom glasu i svojoj pesmi "Chocolate Rain" koju je pogledalo preko 15 miliona osoba. U kategoriji eyewitness pobedio je fascinantni snimak borbe bufala i lavova. U kategoriji creative pobedio je ljudski tetris o kome sam već pisala, a u kategoriji short film pobednik je filmić o devojčici čija mama boluje od alchajmerove bolesti. U "adorable" kategoriji pobednik je Laughing baby video u kome se 9-mesečni Ethan trese od smeha dok cepa novine.
Pobednici u svim kategorijama se mogu videti ovde.
Najveći pobednik američke aukcije frekvecija u frekvencijskom opsegu oko 700 MHz su Verizon i AT&T, objavila je američka agencija za raspodelu frekvencija FCC. Ove frekvencije ranije su zauzimali analogni TV kanali, a prelaskom na digitalnu TV značajan deo frekvencija postao je slobodan. Budući da se radi o relativno niskim frekvencijama (ispod 1 GHz) signal se prostire jako dobro, pa se može relativno lako pokriti velika teritorija. Tokom aukcije sve oči bile su uprte u Google koji je najavio da će učestvovati u aukciji za ove atraktivne frekvencije i tako možda proširiti delatnost na pružanje usluga bežičnog prenosa podataka. Google na kraju nije dobio nikakve frekvencije, pa od Google bežične mreže za sada nema ništa.
Ipak, neki analitičari smatraju da je Google izašao iz aukcije kao pobednik. Google se zalagao za princip otvorenosti pri dodeli frekvencija koji je radikalno drugačiji u odnosu na dosadašnju praksu. Najavili su da će ući u aukciju sa ponudom od bar 4.6 milijarde dolara ako ovi principi budu ispunjeni. FCC je pri definisanju pravila o korišćenju frekvencija dobrim delom izašao u susret Google-u podržavši principe otvorenosti aplikacija i korisničkih uređaja. Ovi principi otvaraju vrata Google-ovim mobilnim aplikacijama i Android mobilnim telefonima bez obzira na to što su, umesto Google-a, Verizon i AT&T dobili frekvencije.
Znam da je mnogima već dosta pričanja o Facebook-u, iPhone-u, itd. Ipak, znam i da mnogi favorizuju ovaj social networking sajt u odnosu na druge, te ću barem sa njima podeliti svoje zadovoljstvo zbog konačnog uvođenja Instant Messenger-a na Facebook. Novi Facebook Chat obradovaće mnoge korisnike, a drugim sličnim sajtovima daće dobar primer. U najmanju ruku, drugi social networking sajtovi više neće imati izgovor "da ni Facebook nema IM". Ova funkcija trebala bi u naredne 2 nedelje postati dostupna. Pored toga, u Facebook-u su izgleda odlučili da svojim korisnicima daju više privatnosti. Funkcija "finog podešavanja" profila daje mogućnost da korisnici izaberu koji će deo njihovog profila biti vidljiv za druge a koji ne. Ovako nešto do sada nije bilo moguće na Facebook-u. Na primer, prilikom postavljanja novih slika u foto-album sada će se pojaviti prozorčić u kome se mogu vršiti individualna podešavanja. Korisnik će biti pitan ko ubuduće može videti postavljenu sliku, a ponuđene mogućnosti su "svi", "prijatelji i prijatelji prijatelja", "svi prijatelji" pa do imenovanja samo određenih osoba ili čak samo sebe. Loša zaštita podataka je kritika koja je dugo upućivana Facebook-u. Kritika je izgleda urodila plodom i stvari su počele da se menjaju na bolje.
Najpre se protestovalo zbog zagađenog vazduha i neki atletičari su najavili da neće učestovati na Olimpijskim igrama u Kini jer bi im to moglo ugroziti zdravlje. Potom su usledili pozivi na bojkot olimpijade zbog dešavanja u kineskoj provinciji Tibet. Najnoviju glavobolju za organizatore Olimpijade u Kini predstavljaju javni toaleti. Naime, na mnogim od lokacija na kojima će se održavati takmičenja u javnim WC-ima postoje samo tradicionalni kineski čučavci, tj. nema WC šolje na kakvu smo se navikli u Evropi. Organizatori su najavili da će zameniti određen broj čučavaca šoljama kako bi se bar zadovoljile potrebe atletičara, novinara i olimpijskih delegacija. A obični posetioci moraće da se već nekako snađu... Čučavac problem obišao je već sve svetske medije, a na BBC-ju pišu o pravoj olimpijskoj krizi.
Drage ženice, od danas možete isprobati na sopstvenom izgledu sve ono što vam je do sada bilo suviše komplikovano ili čak nemoguće: mnogobrojne frizure, boju očiju, najrazličitiju šminku. Eksperimentisanje svojim izgledom možete činiti na sajtu Taaz.com, koji je danas otvoren i za sada je besplatan. Sve je vrlo jednostavno za korišćenje. Potrebno je da se registrujete (traje 30-60 sek) i postavite fotografiju koju želite da obrađujete. Ona (fotka) treba biti jasna a vaše lice u prvom planu. Softver koji prepoznaje usne i oči će vas "zamoliti" da mu kratko pomognete u uobličavanju istih. Kada ste to uradili zabava može da počne: uređivanje kose, frizure i boje, doterivanje tena, stavljanje sočiva u boji, korektora, senke, ajlajnera, maskare, ruža, rumenila, itd. Zanimljivost: za kojom god bojom da posegnete u šminkanju pored će se pojaviti njen ekvivalent od postojećih kozmetičkih firmi. Takođe možete naći i puno saveta dok eksperimentišete sa frizurom, sjajem za usta... Dovršene fotografije mogu se deliti sa drugim korisnicima, ocenjivati, komentarisati. Ja sam probala da lepoj Cate Blanchett stavim malo drugačiju šminku.
Mali test opažanja. Koliko dodavanja loptom beli tim izvede u ovom kratkom videu (kliknite na sliku ispod)? Nije lako, ali uz naprezanje i dobru koncentraciju uspećete da izbrojite broj dodavanja belih igrača. Mnogima "ono" iz videa promakne i pored svoje veličine i očiglednosti. Radi se o efektu nenamerne slepoće a uzrokuje ga jaka mentalna koncentracija na određenu stvar koja vodi do slepoće za nešto drugo što se nalazi u našem vidokrugu.
Ove godine navršava se 25 godina od pojavljivanja Majkl Džeksonovog video spota "Thriller". Majkl Džekson i Sony su u februaru izdali i specijalni album "Michale Jackson 25th Anniversary of Thriller" koji uglavnom sadrži remikse starih hitova koje su radili Akon, Kanye West, Fergie i will.i.am. Novi album se naročito dobro prodaje u Evropi. Na primer u Francuskoj je već 3 nedelje zaredom najprodavaniji. Triler je inače najprodavaniji album svih vremena sa preko 50 miliona prodatih kopija. Ko želi može i sam videti kako bi izgledao u Trileru. Na sajtu Majkla Džeksona, u okviru odeljka MY THRILLER VIDEO, nudi se mogućnost slanja 3 sopstvene slike a rezultat je: mi u Trileru!
Jedan novi video preuzeo je poziciju 1 na listi najgledanijih YouTube videa svih vremena. Do sada najgledaniji video bio je Evolution of Dance sa blizu 80 miliona pregleda, a novi šampion ima oko 100 miliona pregleda. Samo u poslednje tri nedelje video je pogledan preko 30 miliona puta. Radi se o muzičkom spotu za pesmu "My Hot Hot Sex" brazilskog benda Cansei De Ser Sexy. Spot i pesma su simpatični, ali ne i spektakularni. Mnogi do pre neki dan nisu čuli za ovu grupu a ni za ovaj spot, pa se postavlja pitanje kako je došlo do tog uspeha. Po jednoj teoriji, 'krivac' za uspeh su vešto odabrani vrlo traženi tagovi koji su učinili da mnogi koji pretražuju internet i YouTube nalete na ovaj video. Između ostalih među tagovima su: sexy, music, iPod, hot, sex, apple, computer, Barack, Obama. Pored toga ova muzika korišćena je u jednoj popularnoj reklami za iPod Touch što je doprinelo gledanosti "My Hot Hot Sex" spota. Po drugoj teoriji, radi se o manipulaciji i veštači generisanim pregledima. Tako je na jednom blogu primećeno da video, u odnosu na veliku većinu ostalih sa top-liste najgledanijih, ima nesrazmerno malo ocena (ratings) u odnosu na broj pregleda (views) što bi moglo ukazati na to da su pregledi generisani automtaski. U međuvremenu YouTube je uklonio video sa liste najgledanijih i ispituje situaciju. A evo i videa:
Grupa Nine Inch Nails (NIN) i njen frontmen Trent Reznor pokazale su ovih dana da se i bez diskografske kuće može uspešno doći do mušterija koje žele kupiti njihovu muziku. U svojevrsnom internet eksperimentu, ponudili su svoj novi album Ghosts I-IV po različitim cenama na svom veb sajtu. Prvi deo albuma, Ghost I, poptuno je besplatan, a ceo album se može preuzeti za svega 5$. Ko plati 10$ dobiće dupli cd, a tu su i 2 značajno skuplja deluxe izdanja. Na taj način Reznor i NIN su za svega tri dana zaradili više od 750 hiljada dolara (uspeli su prodati svih 2500 primeraka ultra-deluxe izdanja novog albuma po ceni od 300 $). Album je objavljen pod Creative Commons Attribution Non-Commercial Share Alike licencom koja dozvoljava distribuciju u nekomercijalne svrhe, pa se album legalno može besplatno preuzeti preko file-sharing servisa. NIN je sam postavio Ghost I na ThePirateBay.org, a ovde je propratna poruka koju je bend ostavio.
Inače, grupa Radiohead nedavno je dala mogućnost kupcima njhovog najnovijeg albuma da sami odrede koliko će da plate i prilično dobro novčano prošla. Primeri NIN-a i Radiohead-a pokazuju da bendovi imaju sve manje poverenja u diskografske kuće koje mnogi smatraju pohlepnih bezličnim korporacjama i koje se ne snalaze u novoj situaciji gde cveta internet piraterstvo širem sveta.
Petog marta Microsoft je predstavio Internet Explorer 8 (IE 8). Iz Microsoft-a poručuju da nova verzija predstavlja zaokret od 180 stepeni u odnosu na dosadašnju politiku pri izradi IE. Najveća novost je da se IE od sada napokon pridržava svetskih web standarda koje je propisao World Wide Web Consortium (W3C). Ti standardi uključuju: HTML 4, CSS 2.1 za layout i XML. Naime, IE 7 i prethodne verzije ne koriste u potpunosti standarde koje je propisao W3C, pa je do sada određen broj web strana programiran tako da specijalno podrži protokole IE i ne radi sa nekim drugim čitačima web strana. IE 8 poseduje i posebno dugme kojim se može omogućiti emulacija verzija IE 5 ili IE 7 kako bi se mogle gledati strane urađene za te verzije. Pored ove glavne novosti tu je i nekoliko drugih poboljšanja. Uveden je WebSlice koncept. Pomoću Webslice-a možete da "isečete" deo strane čije promene želite da pratite. Taj Webslice će biti vidlji sve vreme pri vrhu strane IE 8. Ovo je korisno onima koji na primer prate neku aukciju na eBay-u i žele da su stalno u toku o razvoju aukcije (ovde možete videti ilustraciju WebSlice funkcije na eBay-u). Verzija Beta 1 IE 8 može da se besplatno preuzme ovde
Ukulele je muzički instrument koji pripada porodici gitara, izgleda kao minijaturna gitara, a potiče sa Havaja. U Britaniji postoji i jedan orkestar imena "The Ukulele Orchestra of Great Britain". Evo malog muzičkog kviza, prepoznajte pesmu koju izvodi ovaj ukulele orkestar što je moguće pre...
Projekat Constraint City - The Pain of Everyday life Gordana Savičića iz Austrije preslikava uticaj okolnih WLAN signala na naše telo putem specijalno dizajniranog korzeta koji reaguje na primljene signale. Što je signal obližnjih bežičnih mreža jači to korzet postaje uži izazivajući bol onome ko ga nosi. Na taj način nosač korzeta ima prilku da oseti nevidljivu wireless stranu grada. Na osnovu šetnji sa korzetom kreiraju se mape koje sadrže detektovane WLAN-ove na trasi kao i zaobilaznice koje je nosač korzeta morao da uzme kako bi zaobišao naročito bolne lokacije sa zgusnutim WLAN predajnicima.
Projekat je nagrađen na nedavno završenom festivalu transmediale, festivalu umetnosti i digitalne kulture koji se svake godine održava u Berlinu.
Da su zatvorenici filipinskog zatvora o kome sam već pisala ovde i te kako u trendu što se tiče njihovih koreografija pokazuje i ovaj video snimljen 23. februara. Na zahtev YouTube korisnika na repertoar zatvorenika došao je jedan od najvećih SAD hitova 2007. godine Soulja Boy. Dakle, zatvorenici igraju Soulja Boy dance koji je na YouTube-u pogledat preko 50 miliona puta i još ga kombinuju sa MC Hammerovim mega hitom iz 90tih "Can't touch this".
Kao dodatak priče o zatvorima evo jedne nadrealne situacije i zanimljive priče o kolumbijskom zatvoru kojim upravljaju sami zatvorenici (fanovi Prison Break-a verovatno upravo imaju jaku asocijaciju na sezonu 3).