Dec 30, 2007
Dec 26, 2007
Život bez interneta?
Objavila Jasna Ćosović Datum: 26.12.07 0 Komentara
Dec 25, 2007
Nemate Whopper??
Objavila Jasna Ćosović Datum: 25.12.07 0 Komentara
Dec 23, 2007
Intervju sa Varvarogenije
Varvarogenije je rođen 2006. godine u Banatu i čine ga: Aleksandar Vujić - gitara i vokal, Arsen Vujić - bas i Oskar Keresi - bubnjevi. Poželela sam da saznam nešto više o njima, ali osim muzike nisam našla mnogo informacija. Tako je i nastao ovaj intervju. Zahvaljujem se članovima benda na ovom ekskluzivnom razgovoru za "Internet, brajko!".
Prema podacima domaćeg pretraživača Pogodak.co.yu Varvarogenije je najtraženija domaća grupa na internetu u 2007. godini. Svakako veliki uspeh naročito ako imamo u vidu da grupa postoji tek od 2006. godine. Kako ste vi to doživeli?
Ovo nas je, normalno, veoma prijatno iznenadilo. Mi smo znali da je pesma Beogradska prdara izuzetno popularna u Vojvodini, naročito kao melodija za mobilne telefone. Videli smo da se download-uje sa mnoštva sajtova na koje je postavljena, a naša MySpace stranica www.myspace.com/varvarogenije je bila izuzetno posećena, ali do sada nismo imali nikakav konkretan medijski dokaz o našoj popularnosti.
Ko su vaši domaći i inostrani muzički uzori? Da li možete sebe svrstati u neki muzički pravac?
Kako je nastalo ime grupe? Sta znači biti varvarin i genije? Da li se možda radi o genijima među varvarima ili varvarima među genijima?
Reči pesme "Beogradska prdara" su vrlo eksplicitne. Ovo nije slučaj sa pesmom "Gotovo je".
Inače, onaj stih na kraju “i prija kitu ima” je izraz koji se kod nas u Banatu koristi kao metafora ženske emancipacije, da ne pomislite svasta...(:
Gde vas možemo videti u narednom periodu?
Ko je vaša publika?
Možete li nam opisati vaš najneobičniji nastup do sada?
Kada se može očekivati vaš CD?
Gde nastupate za Novu Godinu?
Nade, planovi, želje i očekivanja u 2008. godini...
Objavila Jasna Ćosović Datum: 23.12.07 4 Komentara
Dec 22, 2007
NY božićni izlozi
Objavila Jasna Ćosović Datum: 22.12.07 0 Komentara
Dec 21, 2007
Posle palme, lala
Objavila Jasna Ćosović Datum: 21.12.07 0 Komentara
Dec 19, 2007
Putin ličnost godine
Objavila Jasna Ćosović Datum: 19.12.07 0 Komentara
6 miliona $ za 24h
Objavila Jasna Ćosović Datum: 19.12.07 0 Komentara
Dec 17, 2007
Kolegijalnost?
Pogledajte post koji sam objavila 15.12 (kliknite ovde), a sada pogledajte ovu vest objavljenu 17.12 u našim dnevnim novinama „24 sata“ (kliknite ovde). Što bi se reklo, frapantna sličnost. Naročito obratite pažnju na deo o traženosti pojma „serbia“ putem Google-a. Ovo ističem jer sam sama lično pronašla i osmislila tu zanimljivu vest koristeći određene Google alatke. Dakle, ne radi se o vesti koja je opšte poznata, već koju sam sama kreirala/istražila. U vesti iz 24 sata se nažalost ne navodi nigde da je izvor „Internet, brajko!“ blog.
Inače, drago mi je kada neko preuzima sadržaj i originalne priče koje se na „Internet, brajko!“ blogu pojavljuju – biću neskromna, ali čini mi se da to govori o kvalitetu bloga. Međutim, kolege ne trebaju zaboraviti da budu fer:
1) Navedite odakle ste preuzeli priču ili deo priče dodajući jedno vrlo kratko „kako javlja domaći Internet, brajko! blog“.
2) Pitajte me za reprint dozvolu šaljući email na adresu koju ćete naći u gornjem desnom uglu ovog bloga, i ja ću vam je dati.
U pisanje „Internet, brajko!“ bloga, a naročito istraživanje, pronalaženje i osmišljavanje originalnih informacija (kao što je vest o pojmu „serbia“ i Google-u), ulažem dosta vremena volonterski, dok je nekome drugom dovoljno jedno copy&paste i vest i honorar su tu. Dakle, kolege IGRAJTE OVU IGRU FER! Nefer ponašanje pre ili kasnije izlazi na videlo. Citirati kolegu novinara/blogera nije sramota, sramota je predstaviti tuđe delo kao svoje.
Slučaj 2: Personal Magazin
Personal Magazin je domaći blog koji se bavi IT svetom. Čitajući ga 15.12., primetila sam grešku u jednom postu (pogrešno protumačeni podaci koje je objavio Google) i napisala sledeći komentar na taj post:
Gorane,
mala ispravka, nisu u pitanju najtraženije ključne reči tokom novembra. stavila sam na svoj blog kratko pojasnjenje:
http://webvodic.blogspot.com/2007/12/ta-traimo-u-google-u.html
Pozdrav,Jasna
Komentar, evo posle dva i po dana nije objavljen, ali je zato greška koju sam primetila ispravljena svega nekoliko sati po slanju komentara na moderaciju. Iznenađenje ovakvim "gestom" me je ponukalo da se i u postu na ovo osvrnem. Stvarno ne vidim zašto moderator jednu dobronamernu i uljudnu primedbu nije hteo da objavi, a grešku je odmah ispravio. Sada kada pročitate taj tekst videćete da u njemu, kao i u mom postu (kliknite ovde), stoji tačan podatak. Naravno, moderator ovog sajta ima pravo da odabere koji komentari će biti, a koji neće biti objavljeni ili da jednostavno „zaboravi“ da ih objavi. Sa druge strane, trebamo biti svesni da takva čudna moderacija donosi lošu reputaciju sajtu i uzrokuje postove kao što je ovaj.
O ovome je već detaljno pisao Dejan Bizinger u svom postu „Copy & paste i u Blicu“ (kliknite ovde), tako da ću samo ukratko objasniti o čemu se radi. Naime, 16.10 tri članka prekopirana su iz rubrike B92 Tehnopolis za koju inače redovno pišem. Između ostalog i jedan moj, članak o eHow. Od tri članka, možda igrom slučaja, samo moj je bio potpisan mojim imenom uz navod da je preuzet sa B92, a ostala dva, koleginice Tijane Todorović, nisu ni potpisana. Dozvola za reprint, koju bi kako u postu kaže Dejan i dobili, nije tražena. Dejan je inače detaljno i lepo elaborirao na temu copy&paste u našim medijima u svom postu, pa preporučujem da ga pročitate.
Pitam se šta je sledeće. Ne bi me čudilo da npr. „Internet, brajko!“ analiza o američkim izborima i internetu u modifikovanom obliku uskoro osvane negde – ako primetite javite. Ako neko od „prozvanih“ želi nešto da izjavi rado ću to objaviti ovde.
Objavila Jasna Ćosović Datum: 17.12.07 6 Komentara
Dec 15, 2007
Američki izbori i internet
Do američkih predsedničkih izbora ostalo je skoro godinu dana, ali je predizborna kampanja uveliko u toku. Trenutno se niz političara iz Republikanske i Demokratske Partije bori da postane zvanični kandidat svoje stranke. Izuzetno bitan segment ove predizborne trke je internet. Nikada pre kandidati, izborni štabovi, aktivisti i pristalice nisu u tolikoj meri pokušavali da dopru do potencijalnih glasača putem interneta. Na sve strane postavljaju se reklame, videi, bloguje se, sakupljaju novčane donacije…
CNN YouTube debate
YouTube je našao način da se i nešto aktivnije uključi u američke predsedničke izbore. Naime, CNN i YouTube su ušli u neobičnu simbiozu stvarajući koncept CNN/YouTube debata. Korisnici YouTube-a mogu postaviti video klipove na YouTube sa pitanjima za predsedničke kandidate, a na određen broj pitanja predsedniči kandidati odgovaraju uživo u specijalnoj emisiji koju vodi CNN. Do sada su održane dve takve debate. Prva debata održana je 23. jula. U njoj je učestvovalo osam predsedničkih kandidata iz Demokratske Partije.
Druga CNN YouTube debata održana je 28. novembra. Tom prilikom na pitanja su odgovarali republikanski kandidati. Korisnici YouTube-a poslali su oko 5 hiljada pitanja od kojih su 34 odabrana od strane CNN i postavljena republikanskim kandidatima uživo na CNN-u. Nakon debate, na internetu su se pojavile spekulacije o nekompetentnosti CNN-a i njihovom sistemu biranja pitanja. Američki blogeri su, pretražujući internet, vrlo brzo otkrili da oko 30% pitanja na koja su republikanci odgovarali može da se uvrsti u kategoriju podmetnutih pitanja. Jedan od najrevnosnijih tragača za takvim pitanjima je bloger Michelle Malkin. Podmentnuta pitanja došla su od simpatizera i aktivista demokratske partije. Oni skoro sigurno neće glasati za republikanskog kandidata, ko god to bio. Odabir tih, a ne pitanja pristalica Republikanske Partije ili neodlučnih glasača, izazvao je negodovanje mnogih, budući da je CNN pre debate najavio da će pitanja iz protivničkog tabora biti izbegavana.
Fenomen Ron Paula
Kongresmen Ron Paul je jedan od američkih političara koji se u okviru svoje, Republikanske partije, bori za predsedničku nominaciju. Pored njegovih poznatijih partijskih kolega, Rudy Giuliania, bivšeg gradonačelnika New Yorka, i John McCaina, senatora Arizone, niko u početku nije obraćao previše pažnje na daleko manje popularnog Ron Paula. Međutim, on je postao pravi internet fenomen među predsedničkim kandidatima. Zahvaljujući entuzijazmu ljudi koji ga podržavaju preplavio je blogove, YouTube i social networking strane. Njegovo ime traženije je u Google-u od imena ostalih kandidata. Iza njega su, po Google-u: Barack Obama, Hillary Clinton i Rudy Giuliani. U jednom trenutku, postao je čak i najtraženiji pojam popularnog blog agregatora Technorati. Magazin TIME ga je duhovito nazvao “novim kandidatom 2.0”.
Online simpatizeri Ron Paula, velikog zagovornika ustavnih prava, slobode i privatnosti na internetu i protivnika rata u Iraku, najaktivniji su i u davanju dobrovoljnih priloga. Petog novembra preko internet strane ThisNovember5th.com njegove pristalice sakupile su oko 4.3 miliona dolara za njegovu kampanju. U istoriji američkih predsedničkih kampanja ovo je najveća količina novca prikupljena online tokom samo jednog dana. Inače, petog novembra obeležava se “Dan Guy Fawkesa“, dan kada je ovaj britanski zaverenik pokušao ubiti tadašnjeg engleskog kralja. Strip i film „V for Vendetta“, u kome se glavni lik bori protiv totalitarnog političkog režima, usko su povezani sa “Danom Guy Fawkesa“ i korišćeni su od strane Paulovih pristalica pri promociji ove uspešne kampanje. Sledeća velika internet kampanja skupljanja donacija za njegovu kampanju Tea Party ’07 najavljena je za 16. decembar 2007 - još jedan simboličan datum. Naime, tog dana pre više od 230 godina odigrala se čuvena bostonska čajanka, jedan od ključnih događaja koji je doveo do američke revolucije. Pristalice Ron Paula šire internetom video spotove koje porede ovaj istorijski događaj sa političkom revolucijom, koju bi, kako oni smatraju, donela Ronova pobeda na izborima. Cilj akcije je doći do magične cifre od 10 miliona dolara tokom ovog dana.
Obama Girl
Naravno, ne doprinose svi YouTube videi popularnosti predsedničkih kandidata. Dvo-minutni video koji prikazuje John Edwardsa iz Demokratske Partije kako namešta frizuru pred TV nastup pogledalo je oko million ljudi. Video prati razdragana pesma “I Feel Pretty” koja može da izazove pomisao da ovog takmaca za mesto u Beloj Kući možda više interesuje besprekoran spoljašni izgled nego vođenje države.
Objavila Jasna Ćosović Datum: 15.12.07 2 Komentara
Šta tražimo u Google-u?
Srpska top 10 lista za novembar je:
1. nokia 6288
2. dif (Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja)
3. web design
4. majdanpek
5. aerodrom
6. procreditbank
7. mozzila
8. nokia 6630
9. pravopis
10. iPhone
Dok top 10 lista za oktobar izgleda ovako:
1. stampaci
2. suzana mančić
3. veleprodaja
4. carina
5. nokia e50
6. promeni me
7. nip (nacionalni investicioni plan)
8. narodna biblioteka
9. angelina jolie
10. dejan stankovic
Jedna zanimljivost: šta mislite kada je u protekle četiri godine pojam "serbia" bio najtraženiji u Google-u (ne samo srpskom već globalno). Ako ste pomislili na neki politički događaj ili sretni sportski događaj niste u pravu. Svet se najviše zainteresovao za nas polovinom juna 2006 godine kada je naš fudbalski tim izgubio od Argentine sa rekordnih 6:0. Evo i dokaza:
Ovaj izraziti vrh (oznaka "D") označava datum ovog nemilog događaja. Primera radi oznaka "C" označava interesovanje za pojam "serbia" koje je pobudila odluka Crne Gore da se odcepi od Srbije. Ipak publicitet je publicitet - dakle kad već gubimo bolje onda ovako u velikom stilu.
Objavila Jasna Ćosović Datum: 15.12.07 0 Komentara
Dec 14, 2007
Domaći top internet pojmovi
Pogodak.co.yu najtraženiji pojmovi u 2007. godini:
1. horoskop
2. sex
3. veliki brat
4. bingo
5. erotske priče
6. posao
7. oglasi
8. polovni automobili
9. Ceca
10. Toše Proeski
Najtraženije ženske osobe
1. Ceca
2. Marija Šerifović
3. Suzana Mančić
4. Seka Aleksić
5. Rihanna
6. Severina
7. Ivana Jordan
8. Dara bubamara
9. Sanja Stojanović
10. Nataša Miljković
Najtraženije muške osobe
1. Toše Proeski
2. Novak Đoković
3. Dženan Lončarević
4. Saša Kovačević
5. Željko Joksimović
6. Zdravko Čolić
7. Milan Stanković
8. Željko Samardžić
9. Vlado Georgijev
10. Sergej Ćetković
Najtraženiji muzički izvođači
1. Ceca
2. Toše Proeski
3. Varvarogenije
4. Marija Šerifović
5. Seka Aleksić
6. Severina
7. Ivana Jordan
8. Dara bubamara
9. Beogradski sindikat
10. Dženan Lončarević
Događaji koji su obeležili 2007. na internetu:
1. parlamentarni izbori - januar
2. izbor za pesmu Evrovizije - maj
3. koncert Red Hot Chili Peppers - jun
4. EXIT festival - jul
5. Zvezde Granda - septembar
6. pogibija Tošeta Proeskog - oktobar
7. Rihanna koncert u Areni - novembar
Najtraženije TV emisije:
1. Veliki Brat
2. Bingo
3. Milioner
4. Loto
5. Peščanik
6. Pitanja za Šampiona
7. Interfejs
8. Insajder
9. Poligraf
10. Utisak nedelje
Najtraženije turističke destinacije:
1. Zlatibor
2. Kopaonik
3. Tara
4. Krf
5. Budva
6. Tasos
7. Grčka
8. Herceg Novi
9. Skiatos
10. Bugarska
Šta se promenilo u odnosu na 2006. godinu možete proveriti ako uporedite ove sa listama iz 2006. godine koje se nalaze ovde.
Objavila Jasna Ćosović Datum: 14.12.07 4 Komentara
Dec 8, 2007
Nemački Google pocrneo
Pre nekoliko meseci pojavila se ideja da bi Google koji je stalno obojeno u crno uštedeo mnogo energije, ovde možete pročitati šta o tome kažu na zvaničnom blogu Google-a.
Akcije slične akciji "Ugasite svetlo!" već su sprovedene u Sidneju, San Francisku i Parizu kao što pokazuje video ispod. Možda je posle Nemačke na redu i Srbija, ako ne milom onda silom (na pamet mi padaju česti nestanci struje usled preopterećenosti mreže tokom novogodišnjih i božićnih praznika).
Objavila Jasna Ćosović Datum: 8.12.07 0 Komentara
Dec 3, 2007
Ko je ministar?
Objavila Jasna Ćosović Datum: 3.12.07 1 Komentara